Životopis - Strana 1

25. února 2010 v 12:12 | MissCroft
Michael Joseph Jackson se narodil 29.8.1958 v Gary (Indiana) jako sedmé z devíti dětí Katherine a Josephovi. Starší sourozenci se jmenují Maureen Reilette (Rebbie, *1950), Sigmund Esco (Jackie *1951), Toriano Adaryll (Tito *1953), Jermaine Lajuane (* 1954) , La Toya Yvonne (* 1956), a Marlon David (* 1957, měl dvojče, ale chlapec zemřel krátce po porodu), mladší jsou Steven Randal (Randy, * 1961) a Janet Damita Jo (* 1966). Michael přišel na svět ve znamení Panny, čímž dostal do vínku pracovitost, puntičkářství, zvídavost, stydlivost, citlivost k utrpení druhých a nepříliš velkou potřebu partnerských vztahů.

Ačkoliv pochází z černošské rodiny, v jeho žilách koluje i špetka bílé krve z otcovy strany (Joseph má modré oči) a indiánské krve z matčiny strany. Už od malička projevuje hudební a pohybové nadání, brouká si melodie, které slýchá a tancuje, kde se dá. "Chci být skvělý bavič, chci pro svět mír a rád bych měl jednoho dne vlastní vilu"- to jsou Michaelova 3 přání v mateřské školce.)

Vyrůstá v rodině Svědků Jehovových, takže je už odmala veden k víře, ačkoliv za cenu toho, že nikdy neslaví narozeniny či Vánoce a nemá kamarády mezi "normálními" dětmi. Jeho otec však bývá na děti velmi hrubý a později svou ženu podvádí, kde může (má i nemanželskou dceru JohVonnie * 1970). Celá rodina je muzikální. Maminka hrávala na klarinet a na klavír, ale kvůli prodělané obrně nemůže vystupovat veřejně. Otec ve volném čase hraje se svou skupinou Falcons a děti si potají půjčují jeho kytaru. Joseph nejdříve nevěří, že mají talent, ale když je slyší hrát a zpívat, všemožně je začne podporovat. Začínají vystupovat v blízkém okolí a na různých amatérských soutěžích.

Michael začíná se svými sourozenci zpívat už v 5ti letech a brzy se díky svému talentu stává hlavním zpěvákem jejich skupiny Jackson 5 (pouze nejmladší Randy zatím nebyl ve skupině). Přestože jsou všichni malí, hrají především v nočních klubech. To je prostředí, které pak Michael jako starší už opravdu netouží vidět. V první třídě zpívá na školním představení píseň "Climb Ev´ry Mountain" z muzikálu The Sound Of Music. Ohromí ho reakce publika, které za bouřlivého potlesku vstává ze svých židlí. Jeho učitelky plakají. Už tehdy se projevuje jeho umění vložit do písně emoce, i když je zatím nemůže znát.

V roce 1968 jsou Jackson 5 objeveni Bobby Taylorem a Dianou Ross a brzy poté se jich ujímá slavná nahrávací společnost Motown. (Dianu Ross Michael od té doby zbožňuje a ona hodně rozvíjí jeho schopnosti, pro všechny bratry je jako druhá matka). O rok později vychází jejich první deska "Diana Ross Presents The Jacksons 5"

Jejich první singly "ABC", "The Love You Save" www.youtube.com/watch , "I Want You Back" a "I´ll Be There" www.youtube.com/watch se okamžitě dostávají na první příčky hitparád a skupina se stává velmi slavnou. V roce 1970 ,71 a 72 dostávají cenu za nejlepší skupinu. V roce 1970 také vyjíždí na své první turné po USA, v roce 1972 už vyráží i do světa.

Michaelovo dětství, jak později často prohlašoval, není vůbec ideální. Veškerý volný čas po škole totiž tráví, stejně jako ostatní sourozenci, zkoušením, vystupováním nebo nahráváním písní. www.youtube.com/watch Sice ho to baví, ale zároveň strašně moc touží po normálních hrách s jinými dětmi venku na ulici. Tato touha mu zůstane i v dospělosti.

Otcem je vychováván velice tvrdě. Při vzpomínce na toto období se později nejednou rozpláče. Vypráví, jak otec všechny děti tvrdě bil a jak strašně moc se ho proto bály. Nesměly mu ani říkal tati, ale jen Joseph. Joseph se Michaelovi vysmíval, že má velký nos a snad tedy ani nemůže být jeho. Michael otce nenáviděl, a nikdy se s ním v podstatě nesblížil. Jako jediný ze sourozeců se mu v dětství dokázal postavit. Přesto ho po letech pochopil a dokázal mu odpustit. Uvědomil si také, co všechno své děti naučil a že díky jeho tvrdé výchově se stali skutečně úpěšnými. Na svou maminku však nikdy nedá dopustit a často o ní prohlašuje, že je anděl.

Celý život cítí trauma z dob, kdy začal dospívat a viděl, že si lidé stále přejí vídat malého roztomilého chlapce, kterým býval. Do toho mu otec říká, že je ošklivý. Michael se cítí osamělý, protože ví, že něco už prostě nejde vrátit zpět. Přesto dál radostně zpívá www.youtube.com/watch Jediný, kdo ho bere takového, jaký je, jsou děti a právě v té době se formuje jeho láska a úcta k nim. Děti mu také připomínají jeho vlastní ztracené dětství.

Roku 1975 odchází Jackson 5 od Motownu, protože se jimi cítí být příliš svázáni. Podepsali novou smlouvu s Epicrecord. Pouze Jermain to neudělal, nemohl si to v podstatě dovolit, protože se mezitím oženil s dcerou Berry Gordyho, šéfa Motownu. Místo Jermaina ale do skupiny přichází nejmladší Randy a skupina mění jméno na The Jacksons.

Všichni sourozenci dosahují obrovských úspěchů. Bratři především v 70., ale i 80. letech určují směr vývoje hudby a vydávají mnoho velkých hitů. Každá ze sester se také věnuje hudbě.

První Michaelovou láskou je herečka Tatum O´Neil

Roku 1977 dostal Michael roli strašáka v černošské verzi filmu Čaroděj Ze Země Oz.

Tehdy se poprvé setkává s Quinci Jonesem, s nímž poté spolupracuje na řadě úspěšných projektů.

Bratrům vychází deska Destiny, za kterou dostávají ocenění a vyjíždí na turné.

Michaelovi ve stejném roce vychází i první sólová deska Off The Wall - slaví velký úspěch, je to ve své době nejprodávanější album vytvořené černým umělcem.

Michael dostává Gramy za nejlepší předvedení písně "Don´t Stop Till You Get Enough" a v roce 1980 i 3 ceny za"Off The Wall" + cenu za nejlepší skupinu. Roku 1981vychází další společná deska s bratry Triumph. Není však tak úspěšná, jako Michaelova sólová. Bratři se vydávají na turné s názvem Triumph. Někdy v té době si Michael na pódiu zlomí nos a musí mu být chirurgicky ošetřen. Při té příležitosti si ho nechává zmenšit, aby se konečně zbavil mindráku z dětství. O několik let později si ho musí dát upravit ještě jednou a také si nechává udělat důlek na bradě. V té době Michael také nahrává soundtrack ke Spielbergově filmu E.T. mimozemšťan.

V prosinci 1982 (Michaelovi je 24 let) vychází album Thriller, nejúspěšnější a nejprodávanější deska všech dob. Ještě v této době Michael chodí ode dveří ke dveřím šířit náboženskou osvětu dle Svědků Jehovových. Ten rok se jeho matka Katherine konečně odhodlala k rozvodu se svým násilnickým a nevěrným mužem.

Roku 1983, na oslavě 25. výročí firmy Motown, nejprve vystupuje se svými bratry a potom při písni Billie Jean poprvé předvádí moonwalk, jehož základy se naučil od dětí z ulice. www.youtube.com/watch

Ve stejném roce vyhrává ceny za nejlepšího zpěváka, album, černé album, pop album, singl, umělce, černého umělce, nejlepší video, nejlepší choreografii atd. - celkem 50 ocenění. Na jeho tvářích se občas začínají objevovat skvrny typické pro onemocnění lupus - vlk. Jedná se o poměrně závažnou autoimunitní nemoc, která může zánětlivým procesem postihnout jak kůži, tak důležité vnitřní orgány a je spojeno s velikými bolestmi, které se tiší silnými léky. M.J. tuto nemoc nikdy veřejně nepotvrdil, nicméně z prohlášení jemu blízkých osob vyplývá, že jí skutečně trpěl. Potvrdil to později u soudu také Michaelův lékař Dr. Klein. Není však jasné, zda nemoc byla stále aktivní, zcela ustoupila nebo se projevovala jen v některých obdobích (především psychicky vypjatých). M.J. také podporoval organizaci zabývající se její léčbou a výzkumem.

V první polovině 80. let se u něj také objevují první příznaky nemoci vitiligo, která zapříčiňuje postupnou ztrátu pigmentu. Pokožka v místech postižení zůstává až porcelánově bílá. Příčiny tohoto onemocnění nejsou zcela jasné, ale podílí se na ní dědičný i stresový faktor. Trpí jí 1-2% lidské populace. V Michaelově případě hrají roli oba faktory, nemoc se má vyskytovat v otcově linii . www.youtube.com/watch

Vitiligo má negativní dopad na psychiku člověka, zvláště takového, kterému velmi záleží na tom, jak vypadá a je neustále sledován. Michael se za nemoc hodně stydí a proto o ní vůbec nemluví, což v dalších letech pouze zapříčiňuje nejrůznější dohady. Skvrny nejdříve zakrývá tmavým make-upem, po zasažení více než 50% těla však už musí přikročit ke světlejším odstínům a speciálním krémům, které sjednocují barvu pokožky a jsou mu koncem 80.let předepsány jeho dermatologem. Po letech se kvůli tomu stává alergickým na sluneční paprsky a musí se před nimi chránit . Make-up se stává nutnou součástí jeho života.
Karen Faye se stává jeho uměleckou maskérkou a důvěrnou přítelkyní, která se o něj stará už napořád.

V roce 1984 vychází poslední album The Jacksons "Victory" a bratři v červenci vyráží na stejnojmenné turné, jehož výnos věnují dobročinným a humanitárním nadacím. 55 koncertů navštívilo přibližně 2 000 000 lidí. V té době je už jasné, že všichni chtějí vidět především Michaela, proto se definitivně dává na sólovou dráhu.

Natáčí videoklip k písni Thriller, který navždy změnil historii. Je prvním černochem, který se dostal do MTV a zároveň tak odstartoval její úspěch. Jako první interpret totiž dokonale pochopil možnosti média, které v koncentrované formě dokáže propojit hudbu, filmovou řeč i pohybovou choreografii, tedy k něčemu, co dnes představuje esenci MTV. www.youtube.com/watch

Je pozván do Bílého domu prezidentem Ronaldem Reganem a dostává Cenu Prezidenta. Ve stejném roce Michael vyhrává 11 cen na American Music Awards, 8 Grammy a 12 dalších cen. www.youtube.com/watch Doprovází ho Brooke Shieldsová (známá z filmu Modrá laguna)

Na Hollywoodském chodníku slávy má dvě hvězdy - první z roku 1980 společně se svými bratry jako skupina The Jacksons, druhou z roku 1984 jako sólový umělec.

Roku 1985 Michael kupuje Katalog ATV s právy na písně Beatles za 47,5 milionů dolarů. To docela dost naruší přátelství (a předchozí úspěšnou spolupráci, nazpívali spolu písně "Say Say Say" a "This Girl Is Mine") s Paulem McCartneym (který mu ovšem dříve radil investovat do podobných věcí) a v obchodech se objevuje video "Making of Thriller", které se stává nejprodávanějším z domácích videí a Michael za něj dostává Grammy.

Během natáčení reklamy na Pepsi je težce popálen na temeni hlavy a také dlaních. www.youtube.com/watch Je odvezen do popáleninového střediska, kde se setkává s dalšími popálenými pacienty. Jako odškodné dostává vysokou sumu peněz, kterou ihned daruje právě této nemocnici. Od té doby se však potýká s velikými bolestmi, které často musí tišit léky.
Spolu s Lionelem Ritchiem skládají píseň We are the world, která vychází v roce 1986, zpívá v ní 39 muzikantů a její vítěžek jde do hladem strádající Afriky. www.youtube.com/watch Ten rok dostává 8 ocenění.

Roku 1986 se začíná natáčet film Kapitán EO ve 3D, který se poté bude dlouhá léta promítat v Disneylandech po celém světě až do roku 1998.

V roce 1987 vydává desku Bad a vyráží na své první sólo turné. Trvalo od září 1987 do ledna 1989 a obnášelo 123 koncertů, které vidělo 4,5 milionů diváků v 15 zemích Bylo to nejdelší kdy udělané turné a Michael byl zapsán v Guinessově knize rekordů za 7x vyprodaný stadion Wembley v Anglii. Turné vydělalo 125 milionů dolarů, což byl opět historický rekord. V té době formálně odchází od Svědků Jehovových. Zná jejich výhrady k jeho chování na pódiu a ve videoklipech a přestože v soukromí žije podle jejich zásad, volí svobodu pro svou hudbu. Jeho víra v Boha se během let vyvíjí a stává se spíše spiritualitou.

Během svého turné se v Anglii setkává s princem Charlesem a princeznou Dianou. S tou si poté občas volali a navzájem se povzbuzovali ve svých životech.

V březnu 1988 dostává čestný doktorský titul - Doktor Lidských Práv na "United Negro College" a během roku dalších 16 ocenění.

Roku 1988 také vychází jím psaná autobiografie "Moonwalk" a natáčí film "Moonwalker", který je složen z krátkých příběhů vztahujících se k písním na jeho albu Bad a záznamy písní z koncertů. Některé jeho části si v podstatě dělají legraci z věcí, které o Michaelovi v té době roznáší bulvární tisk.Ve filmu hraje i malý syn Johna Lennona, Sean. Film v prodejnosti překonává "Making of Thriller". K filmu byla vydána i počítačová hra. Během natáčení filmu Michael začne nosit pásku na ruce a prohlášuje, že dokud budou na světě trpět děti, tuto pásku neodloží, aby na jejich utrpení nezapomněl.

Ve stejném roce kupuje za cca 17 milionů dolarů 2,500 akrový pozemek (s budovou čítající 50 obytných místností) v Californii, na kterém začíná budovat své království. Pořizuje mnoho atrakcí a zvířat a místo nazve Neverland, inspirován Petrem Panem, chlapcem, který nikdy nevyrostl. Neverland se stává jeho domovem, ale zároveň si přeje, aby byl pro všechny, kdo si chtějí hrát. Otevírá jeho brány pro děti i dospělé a nechává je užívat si všeho, co pozemek nabízí. www.youtube.com/watch

V roce 1989 vychází album 2300 Jackson Street. Písně na něm zpívají všichni členové rodiny, od nejstaších po nejmladší příslušníky. Vznikl i videoklip, kde je celá rodina pohromadě. www.youtube.com/watch Michael dostává 31 ocenění za své počiny v hudbě, tanci, videu a humanitární činnosti...

Na 3rd Annual Soul Train Awards je Elizabeth Taylorovou poprvé nazván "King of Pop, Rock and Soul"

V roce 1990 umírá osmnáctiletý Ryan White. Byl hemofilik a při krevní transfůzi byl, stejně jako mnoho jiných lidí v té době, nakažen virem HIV. O několik let poté mu bylo diagnostikováno AIDS. Již před tím byl ale vyhozen ze školy, aby nemohl ohrozit ostatní a jeho jeho případ tak vzbudil velkou pozornost médií. Michael Jackson patří mezi některé celebrity (jako. např Elton John, Phil Donahue či moderátoři televizních pořadů), které mu několik let velice pomáhají a bojují za plnohodnotný život nejen pro něj, ale i pro ostatní, kteří mají AIDS. Michael Ryanovi umožňuje trávit čas v Neverlandu a daruje mu i auto. Po jeho smrti zpívá na jeho památku píseň "Gone Too Soon", která se objevuje na novém albu, vydaném o rok později. Americký kongres krátce po Ryanově smrti schválil právní předpis pro péči o nemocné s AIDS (pojmenovaném po Ryanovi). Naposledy byl tento dokument upraven Barackem Obamou 30.10.2009 za přítomnosti Ryanovi matky.

V roce 1990 získává Michael 11 různých ocenění, např. za nejoblíbenějšího baviče, zpěváka a nejprodávanějšího umělce dekády, za píseň "You Were There" (složenou pro Sammyho Davise), nejlepší video (Leave Me Alone) a humanitární činnost. Dokonce vzniká nová cena za úspěchy (od BMI) pojmenovaná jeho jménem a on je první, kdo jí dostává. Jednu z cen mu předává v Bílém Domě prezident Bush.

V březnu 1991 se účastní předávání Oskarů společně s Madonnou. Celý večer pak jakoby patřil jen jim, protože jim to spolu slušelo tak moc, že je všichni neustále fotografovali. Ve stejný měsíc podepsal Michael se Sony Music Entertainment jedinečnou smlouvu. Byl to kontrakt na miliardu dolarů za 6 nových alb a několik filmů.

Vychází album Dangerous. Jen za první měsíc se na světě prodalo cca 12 000 000 kusů, což se ještě nikomu s žádnou deskou nepodařilo.

V půli listopadu 1991 Michael předvádí nádherné vystoupení s písněmi "Black Or White" a "Will You Be There" na 10. výročí MTV v Santa Monice (Californie). Jsou to písně z jeho nového alba. www.youtube.com/watch Při natáčení videoklipu k písni "Black Or White" si potom všichni užívají spoustu legrace www.youtube.com

Stále občas randí s Brooke Shieldsovou.

Michael zakládá organizaci Heal the World, která si za cíl vytýčuje hájit práva dětí po celém světě a má rovněž sloužit ekologii, která je nutná pro přežití dalších generací. Organizace pak za přibližně 12 let své existence poskytuje obrovské množství finanční a jiné pomoci potřebným, jedincům i organizacím.

V půlce února 1992 navštěvuje Afriku. Je uvítán nápisy "Welcome Home" a neustále obklopen davem nadšených dětí i dospělých. www.youtube.com/watch

V červnu roku 1992 začíná první část turné Dangerous a končí v prosinci 1992. Veškeré výtěžky z celého turné Dangerous Michael věnuje nadaci Heal The World a dalším dobročinným organizacím. K turné vydává knihu Dancing the Dream, plnou jeho básní, úvah a fotografií.
V lednu 1993 vystupuje v Californské Pasadeně na Super Bowle, kde předvádí fantastickou směs svých největších hitů a píseň "Heal The World" z nového alba. 1) www.youtube.com/watch , 2) www.youtube.com/watch

V lednu 1993 Michael vystupuje na inauguraci Billa Clintona s písněmi "Gone Too Soon" a "Heal The World". www.youtube.com/watch

10.2.1993 se uskutečnil slavný rozhovor s Oprah Winfrey, který byl vysílán živě přímo z Neverlandu a vidělo jej 130 milionů diváků po celém světě (Oprah měla nejvyšší sledovanost své talk show v historii). Jindy ostýchavý Michael, který nedával žádné rozhovory, zde poprvé otevřeně mluvil o mnohých věcech týkajících se jeho života, například o tom, proč se změnila barva jeho kůže. Fantasticky zazpíval píseň "Who Is It" a nakonec Oprah provedl svým královstvím.

V únoru 1993 také přebírá od své sestry Janet cenu Living Legend Award na 35. Grammy Awards.1) www.youtube.com/watch ,2) www.youtube.com/watch

V květnu 1993 dostává od Guinessovy knihy rekordů Cenu za celoživotní úspěch a další ocenění pak získává za najlepší album, písně, videoklipy, hlas a svoji humanitární činnost, celkem 16 cen. Stále doprovázen Brooke Shieldsovou, o pár měsíců později se objevuje i s Lisou Marií Presleyovou.

V srpnu 1993 proti Michaelovi vznáší dvanáctiletý Jordan Chandler žalobu za sexuální zneužívání. kiwi.pise.cz/2118-obvineni-i.html Policie zahajuje vyšetřování, ale navzdory tomu Michael vyjíždí na další část plánovaného turné, od srpna do prosince 1993. Poslední koncerty však musí být zrušeny a Michael odjíždí do Anglie vyléčit se ze závislosti na lécích proti bolesti a na uklidnění, které musel užívat. Tajné místo mu poradil přítel Elton John, který se tam léčil taky.

Koncem roku 1993 Michael v televizi podává prohlášení o své nevině a ačkoliv nikdy nebyl obviněn, v lednu 1994 nakonec souhlasí s tím, že pojišťovna chlapci vyplatí neznámou částku peněz, aby se předešlo zdlouhavým tahanicím. Jordanova rodina je spokojená a Michael doufá, že už bude mít klid. Někteří lidé si však uvědomili, že by z něj mohli také dostat peníze a tak se na něho snaší další žaloby, tentokrát ovšem za padělání písní. Všechny žaloby vyhrává.

V roce 1993, ve svých 35 letech, slaví Michael poprvé ve svém životě Vánoce. Počáteční rozpaky vzápětí vystřídá čirá radost. Překvapení mu přichystala dlouholetá přítelkyně Elizabeth Taylorová - umístila v Neverlandu Vánoční výzdobou a pozvala Michaela ke stromečku, aby si rozbalil dárky (kromě jiného dostal 4 stříkací pistolky na vodu:-) www.youtube.com/watch

V únoru 1994 se v Las Vegas se svými rodiči a po boku Lisy Marie Presleyové účastní "The Jackson Family Honours" a předává ceny Berry Gordymu a Elizabeth Taylorové. V dubnu 1994 Michael dostává cenu Caring for Kids, kterou volí děti.


ZDROJ: http://kiwi.pise.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama